Strefa Wiedzy

Strefa wiedzy

Materiały do pobrania

Finansowanie początkującej działalności. Skąd pozyskać środki na rozwój biznesu?

maj 12, 2025 | Finansowanie, Strefa wiedzy

czas czytania: 6 min

Planujesz własny biznes, ale nie wiesz, skąd wziąć na to pieniądze? A może już prowadzisz firmę i szukasz sposobów na sfinansowanie jej rozwoju? Niezależnie od tego, czy jesteś na etapie pomysłu, czy masz już za sobą pierwsze kroki jako przedsiębiorca, dostępnych jest wiele źródeł wsparcia — zarówno publicznych, jak i prywatnych. Ten tekst pomoże Ci zorientować się w możliwościach finansowania, z których możesz skorzystać jako początkujący przedsiębiorca, właściciel małej lub średniej firmy czy założyciel startupu.

 

Z tego tekstu dowiesz się o następujących źródłach finansowania:

  • Kredyty firmowe – niskooprocentowane i często bardzo elastyczne źródła finansowania dla początkujących przedsiębiorców.
  • Leasing – forma finansowania środków trwałych, takich jak samochody, maszyny czy sprzęt biurowy, bez konieczności ich zakupu „na własność” od razu.
  • Dotacje unijne – dostępne w ramach różnych programów operacyjnych, z myślą o innowacyjności i rozwoju regionalnym.
  • Finansowanie startupów – od funduszy VC, przez aniołów biznesu, aż po akceleratory i crowdfunding — czyli opcje dla firm z dużym potencjałem wzrostu.
  • Dotacje z urzędu pracy – czyli bezzwrotne wsparcie dla osób bezrobotnych planujących założyć działalność gospodarczą.

 

Kredyt i na rozwój biznesu. Skorzystają MŚP i startupy.

Dla wielu przedsiębiorców pożyczka to najprostszy i najszybciej dostępny sposób na zdobycie środków na założenie czy rozwój firmy. Kredyt dla firm pozwala działać niemal od ręki i elastycznie dostosować do zmieniających się warunków prowadzenia biznesu. To rozwiązanie, które dobrze sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy są potrzebne środki na konkretne inwestycje lub zabezpieczenie płynności finansowej.

Coraz większą popularnością cieszą się oferty fintechów, które stawiają na minimum formalności i szybki proces decyzyjny. Przykładem może być .firm, który w ramach kredytu .firm powered by Aion Bank finansuje działalności gospodarcze prowadzone zarówno przez osoby fizyczne, jak i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z jednoosobową reprezentacją (pod warunkiem, że wspólnikami czy udziałowcami są osoby fizyczne). 

W tym przypadku zdolność kredytowa oceniana jest indywidualnie, w oparciu o dochód firmy, nie są określone żadne minimalne obroty działalności. .firm akceptuje różne formy księgowości – książkę przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany oraz pełne księgi rachunkowe. Jeśli chodzi o wymagany staż działalności, to w przypadku branży lekarskiej wynosi on 12 miesięcy, a dla pozostałych – 36 miesięcy  – .firm oferuje finansowanie do 600 000 złotych, z okresem spłaty sięgającym nawet do 120 miesięcy. Całość procesu – od wniosku po podpisanie umowy – odbywa się online, bez zbędnych wizyt w oddziale.

Istotna informacja dla tych, którzy starają się o dopłatę z UE – przedsiębiorca finansujący zakup środków trwałych z kredytu (zakup na fakturę VAT na nazwisko pożyczkobiorcy), może ubiegać się o jednorazowy zwrot kosztów z dotacji unijnych. Warto sprawdzić taką możliwość.

Sprawdź swoją zdolność kredytową i pozyskaj środki na rozwój firmy

Do 600 tys. zł na nawet 10 lat

Leasing dla firm – nie tylko na samochód

Leasing to jedna z częściej wybieranych przez przedsiębiorców form finansowania środków trwałych – zwłaszcza tych, którzy chcą inwestować w rozwój, bez zamrażania własnych środków. Co więcej, raty leasingowe można wliczyć w koszty uzyskania przychodu działalności, tym samym obniżając wysokość zobowiązań podatkowych. To w wielu przypadkach alternatywa dla kredytu, szczególnie dla firm bez długiej historii działalności.

Na rynku dostępne są różne formy leasingu: leasing operacyjny, finansowy, zwrotny, czy tzw. najem długoterminowy – a wybór zależy od strategii podatkowej, planowanego okresu użytkowania i rodzaju przedmiotu.

Fintech .firm oferuje szeroki wybór leasingów już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotem leasingu mogą być samochody osobowe i dostawcze (bez wkładu własnego, w uproszczonej procedurze, na okres od 24 do 72 miesięcy), maszyny i urządzenia produkcyjne (24–60 mies.), wyposażenie i sprzęt medyczny (24–48 mies.) czy instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynem energii (24–84 mies.). Wystarczy określić potrzeby, a Doradcy .firm dobiorą najbardziej optymalne rozwiązanie.

Obniż koszty działalności - szybko, prosto i wygodnie

Szybki leasing przy minimum formalności

Dotacje unijne – nie tylko dla dużych firm

Fundusze Europejskie to jedno z najbardziej wszechstronnych źródeł finansowania, dostępne zarówno dla osób planujących założyć działalność, jak i dla już działających firm, które chcą się rozwijać. Dzięki szerokiemu wachlarzowi programów wspierających MŚP oraz startupy można uzyskać środki m.in. na innowacje, modernizację czy ekspansję na nowe rynki. Finansowanie można otrzymać na bardzo różne obszary działalności – od badań i rozwoju, przez energetykę i odnawialne źródła energii, informatyzację, aż po turystykę, ochronę środowiska, edukację, transport czy rewitalizację terenów.

Natomiast wsparcie na założenie własnej działalności gospodarczej obejmuje zarówno dotacje inwestycyjne, jak również szkolenia i doradztwo biznesowe – idealne dla osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie przedsiębiorczości. Co więcej, możliwe jest również dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne przez określony czas, co znacząco odciąża nowo powstałą firmę na starcie. Takie kompleksowe podejście pomaga nie tylko wystartować, ale też lepiej przygotować się do prowadzenia biznesu w praktyce.

Fintech .firm także pomaga w aranżowaniu takiego finansowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, umów się na bezpłatne spotkanie z naszym Doradcą. Natomiast aktualne nabory i informacje o dostępnych programach można znaleźć na stronie: funduszeeuropejskie.gov.pl

Finansowanie startupów – jak sfinansować innowacyjny pomysł ?

Jak podaje PARP, „startup to dynamiczna, zazwyczaj młoda firma lub projekt, który ma na celu wprowadzenie innowacyjnego produktu, usługi lub rozwiązania na rynek, poszukująca modelu biznesowego, który zapewniłby jej zyskowny rozwój. Charakteryzuje się wysoką elastycznością i adaptacyjnością, często działając w warunkach dużej niepewności”.

Działalność w tej formule wiąże się z szansą na duży zysk, ale też często z wysokim ryzykiem. Na rynku działa wiele instytucji, które wspierają rozwój startupów – od prywatnych inwestorów, takich jak aniołowie biznesu, fundusze podwyższonego ryzyka (venture capital – VC) i fundusze Venture Building (VB), po instytucje otoczenia biznesu (np. parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości), które oferują doradztwo, przestrzeń biurową i pomoc operacyjną.

Startupy mogą skorzystać z wielu programów publicznych, takich jak Startup Booster Poland (w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki – FENG). Oferują one różne formy wsparcia – od szkoleń i mentoringu, po dotacje na ich rozwój. Z kolei startupy na bardzo wczesnym etapie mogą liczyć na przykład na tzw. „inkubację” – czyli pomoc w dopracowaniu modelu biznesowego. Alternatywą jest crowdfunding, czyli internetowa zbiórka funduszy od wielu małych inwestorów. W przypadku wyboru finansowania od prywatnego inwestora (np. fundusze VC) należy pamiętać, że w zamian za kapitał można oddać część wpływu na  rozwój firmy – dlatego warto ustalić strategię współpracy.

Odkryj oferty finansowe dostosowane do Twoich potrzeb

Umów się na bezpłatne spotkanie z naszym Doradcą

Dotacje z urzędu pracy na start działalności gospodarczej – bezzwrotna pomoc na start

W przypadku osoby bezrobotnej planującej założenie firmy, warto zgłosić się do powiatowego urzędu pracy. Można tam ubiegać się o jednorazową dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej – maksymalnie do wysokości 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 50 tys. zł. Z takiego wsparcia mogą również skorzystać opiekunowie osób z niepełnosprawnościami (jeśli są bez pracy i poszukują zatrudnienia), absolwenci centrów i klubów integracji społecznej.

Wniosek powinien zawierać m.in. opis planowanej działalności, budżet startowy, sposób finansowania, plan wydatków i formę zabezpieczenia zwrotu środków. Dotacja nie przysługuje osobom, które już wcześniej ją otrzymały, prowadziły działalność w ostatnich 12 miesiącach lub zarejestrują firmę przed złożeniem wniosku. Wyjątek stanowią osoby, które zamknęły firmę w czasie epidemii COVID-19 i planują nową działalność w innej branży. Po otrzymaniu środków, firma musi działać przez co najmniej 12 miesięcy.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym przedsiębiorcą czy rozwijasz firmę, warto wdrożyć zasadę dywersyfikacji. Łączenie środków własnych z finansowaniem zewnętrznym (kredyt, leasing, dotacje, inwestorzy) pozwala nie tylko zwiększyć dostępne zasoby, ale i rozłożyć ryzyko. Profesjonalne zarządzanie strukturą kapitału firmy to jeden z filarów stabilności – a na dłuższą metę, także wzrostu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szukaj wg kategorii:

Kategorie